O IQ testech

Test inteligence, nebo také IQ test je nejpopulárnější metoda měření schopnosti člověka řešit logické problémy.

Testuje se schopnost přizpůsobit mysl nečekaným situacím, využívat zkušenosti a nálezat v problémech souvislosti. Získaná hodnota IQ je relativní veličinou, vztaženou k průměru populace, který odpovídá 100 bodům IQ. Spektrum hodnot IQ je v lidstvu rozloženo podle normálního, nebo také Gaussova rozdělení. To ve zkratce znamená, že čím dále je váš výsledek od průměru(na obě strany), tím méně lidí má stejé IQ jako vy.

Jaké hodnoty jsou obvykle dosahovány a co si pod nimi představit?

  • 140 a více - toto IQ se už označuje za hranici geniality, lidé v tomto rozsahu patří k nejlepším v kreativních i analytických oborech. Občas však nadobyčejně vysoká inteligence přináší problémy v komunikaci a interpersonálních vztazích.
  • 120 až 140 - Lidé s těmito hodnotami inteligence mají potenciál v mnoha oborech lidské činnosti. Díky schopnosti adaptace na situaci a analytickým schopnostem nemají problém chápat souvislosti a to i v případě velmi složitých problémů z oblasti techniky, medicíny nebo humanitních věd.
  • 110 až 120 - Pokud se nacházíte v tomto rozmezí, máte nadprůměrnou přirozenou inteligenci a podle toho také vypadají vaše možnosti. Nemáte sice nejspíše předpoklady stát se vědeckou špičkou na poli astrofyziky, ale s trochou úsilí si úspěšně poradíte i v nadprůměrně náročných oborech.
  • 90 až 110 - Patříte do stejné skupiny, jako více než polovina populace. Vaše inteligence stačí na většinu běžných oborů, takže se můžete s klidem věnovat své kariéře.
  • 80 až 90 - Vaše IQ je lehce pod průměrem, spokojení v životě budete spíše v řemeslných a manuálních profesích, jinde byste mohli mít velké problémy.
  • pod 80 - Lidé s těmito hodnotami IQ obvykle nacházejí uplatnění v dělnických manuálních profesích, vyučení bývá jejich nejčastějším dosaženým vzděláním.

Do které skupiny patříte? Otestujte se!